Naročite se: Podkastu Slačilnica lahko prisluhnete na platformah za podkaste, kliknite na Spotify, Apple podcasts ali Youtube. Naročite se, da boste obveščeni ob izidu naslednje epizode.
Tukaj si lahko epizodo ogledate v video obliki:
Tukaj lahko prisluhnete aktualni epizodi Slačilnice v avdio obliki:
Kot morje se je za nekaj časa umaknila. In čakala na plimo. Spremenila fokus, premislila, vdihnila, živela neke svoje druge ljubezni. In se vrnila. Polna svežine, novega zanosa, ustvarjalnosti in ... iskric. Z novim zvokom, novo podobo in novo vizijo začenja obdobje, ki ga sama opisuje kot najbolj iskreno do zdaj. Odločena, da ne sledi trendom, ampak jih raje postavlja.
Primorka Lea Sirk se je vrnila na sceno s svojo najbolj drzno umetniško transformacijo doslej. Singel Ti me pelješ v norost napoveduje celoten album ni le nova pesem. Prišla je nova slovenska kraljica disco funka. In se ustavila v priljubljenem Večerovem podkastu Slačilnica, kjer je - v svojem necelofanastem slogu - spregovorila o ustvarjanju, Evroviziji, medijskem pritisku, družini, ljubezni, otrocih, učencih in tem, zakaj je danes do svojega zasebnega življenja precej bolj zaščitniška kot nekoč.
"Namensko sem se medijsko bolj umaknila. Delala sem precej, samo glasba ne nastane čez noč. To, kar pišemo in ustvarjamo glasbeniki, mora v nas tleti. Potrebujemo tudi trenutke zase, saj ne moreš pisati, če se ti nič ne dogaja. Korona je v moje življenje prinesla velik obrat. Kar naenkrat sem bila ves čas doma, tu so bili otroci, nov partner, še ena nosečnost, poleg tega moja šola na Obali, ki je že tako velika, da bi lahko samo vodila to podjetje. Ampak Lea je bila ves čas Lea. Ni se nekaj blazno spremenilo, morda sem si le dala še eno priložnost v solo svetu, da lahko nekaj znova zapakiram. Nimam občutka, da je na našem trgu toliko vsega, da zame ne bi bilo prostora," pripoveduje.
Vrnitev je pospremila z besedami o novi Lei, novem imidžu, novem zvoku. Ampak ... A je bilo kaj narobe s staro Leo? "Nič ni bilo narobe s staro Leo. To je malo marketinška poteza. Gre samo za drugačno obliko. Veliko me sprašujejo, zakaj mislim, da je to bolj iskrena Lea. Ampak jaz sem bila vedno še preveč iskrena. Razlika je v tem, da postaneš zrelejši in da se zdaj res ne obremenjujem več s tem, kaj bo kdo rekel, ali je komad primeren za radijske postaje, ali je dovolj zanimiv za TikTok. Vseeno mi je. Hočem narediti dober album do konca," samozavestno odvrne.
Spomini na lizbonsko Evrovizijo jo bodo spremljali vso življenje. Svoje je dodal tudi škandalček na Emi, ki ji je sledila. "Evrovizija je bila v redu. Z novinarji in mediji imam res dobre izkušnje. Mislim, da smo Lizbono lepo zapakirali, potem sem tudi zelo dobro koncertirala vse do korone. Težava je bila Ema. Tisti stavek, tisti 'faking ne morem verjeti'. To je bila najbolj bedna stvar, ki se je zgodila, hkrati pa sem bila zaradi tega tako popularna, da sem še dve leti zelo dobro delala. Mislim, da je bil to highlight moje kariere – ne Evrosong, ampak ta stavek. Pa sploh nisem oseba, ki bi preklinjala. Vsi, ki me poznajo, so me spraševali: zakaj si to rekla? Pač, obrnila sem se k prijateljici in rekla, da ne morem verjeti. To je bilo to," se z dobro mero samoironije spominja besed, ki so ji med objemom Raiven z jezika zdrsnile ob zmagi Zale in Gašperja. "Jaz sem ju dala v superfinale, stala sem za tem, kar sta delala. Potem pa je izpadlo, kot da me je motilo, da sta zmagala. Ni me. To je bila moja osebna zadeva, obrnila sem se h kolegici in rekla: kako tebi za boga ne uspe zmagati s takim nastopom? Potem je šlo samo na slabše," dodaja in razkriva, da je zaradi tega prejela tudi kakšno grozilno pismo.
Koliko ima danes radi ljudi? "Preveč. Nisem zelo družaben človek, sem pa empatična. Čutim ljudi, imam dobro intuicijo, rada pomagam, rada sem pa tudi sama. Če me vprašaš, bi lahko šla živet v gozd, ustvarjala in se nekajkrat na mesec odpravila v studio ali na koncert. To bi mi bilo dovolj."
Vmes je morala predelati tudi ločitev. Pred očmi javnosti. "V javnost je prišlo kasneje, ko smo se že pogovorili in stvari niso bile več tako napete. Pričakovali smo bum, a smo ga zadrževali predvsem zaradi otrok. Potem pa nisem bila jaz na naslovnici, moji otroci so bili na naslovnici. Takrat se mi je bruhalo. Z Gabrom sva se pogovarjala, ali so ljudje res tako brezobrazni. Veliko tistih, ki to postavljajo na naslovnice, ima svoje družine. Naj počnejo z mano, kar hočejo, mene dajo lahko v kopalkah, s špehom in celulitom, jaz odgovarjam zase. Otrok pa se ne more postaviti zase," razmišlja Lea.
Je danes, v svojem drugem zakonu, drugačna partnerica kot v prvi rundi? "V prvi rundi sploh nisem bila partnerica. Bila sem samo jaz, Gaber pa je bil samo Gaber. Midva se imava še danes zelo rada, ampak so obdobja, ko misliš, da je nekaj ljubezen, ali pa se samo odločiš, da boš z nekom, ker ima okvire, za katere so te naučili, da jih moraš imeti. Ne moreš se nekega dne zbuditi in ugotoviti, da si ugajal vsemu, kar naj bi kot partner moral biti. Jaz ne živim več po pričakovanjih, ker vsako pričakovanje vodi v razočaranje. Ko ne pričakuješ, si lahko srečen, ker se stvari samo zgodijo," pravi Lea.
A v prvi vrsti ostaja ... mama. Jo skrbi, v kakšen svet pošilja svoje otroke? "Vsaka generacija je zaskrbljena za naslednjo. Če bi vprašal mojo nono pred dvajsetimi leti, bi rekla: kaj bo z vami, kdaj boš šla v službo, ne moreš biti pevka. Trenutno mi ni všeč situacija s socialnimi omrežji, načinom življenja, stresom, boleznimi, ki se dogajajo ljudem. Lažje je vzeti tableto kot se vprašati, kaj lahko sam narediš. Jaz lahko živim kot zgled in to predajam naprej. Oni trije pa imajo svojo pot. Naučiti jih moram samostojnosti. Zgodaj sem šla od doma in tudi njih malo potiskam iz gnezda. Želim, da poskusijo delati, pomagati, nekaj zaslužiti, dokler so še doma in v varnem okolju," odvrne.
Koliko ji pomeni denar? "Po moje nič, zato ga imam. Od malega sem skrbela za svoje finance. Vprašala sem se, ali res moram nekaj kupiti ali to hoče samo ego. Od petnajstega leta naprej sem ves čas delala. Nastopala sem tudi za zelo malo denarja, ampak sem uživala, kadar sem pela. Denar sem dajala na stran, da sem si lahko kupila avto, naredila izpit, izpit za motor. Nisem površinski človek. Če bi mi dal milijon evrov, bi takoj vedela, kam ga dati, ampak to ne bi bilo povezano z mano osebno. Zgradila bi studio, da bi muzičarji lahko imeli vaje, šolo, da bi imeli učenci boljše učilnice. Zase ne vem, kaj bi s tem. Na dopust grem s kamp prikolico v samoto, tam ne porabiš veliko," pravi.
Kaj je najpomembnejša lekcija, ki se je je naučila o ljubezni? In katere lekcije se je naučila od učencev svoje pevske šole? Kam vleče njeno potovalno srce? Zakaj je Dubaj in izumetničen svet vplivništva ne privlačita? Koliko Evrovizije je še ostalo v njenem življenju? Je kdaj obstaja možnost, da se na sceno sploh ne bi več vrnila? V Slačilnici vas čaka Lea, kot jo poznate. Brez filtra, samosvoja realistka. Lea, ki nam s svojo neposrednostjo vedno znova vzame dih.
Vse Večerove podkaste najdete na vecer.com/podkasti .
Denis Bende Živčec













