
Občanka z območja Ptuja je postala žrtev spletne prevare, potem ko se je odzvala na lažno SMS-sporočilo in vnesla občutljive osebne oziroma bančne podatke. Neznani storilci so nato zlorabili pridobljene podatke ter izvedli bančne transakcije v skupni vrednosti približno 900 evrov.
Policija opozarja, da gre za eno izmed oblik tako imenovanega "smishinga", pri katerem goljufi prek SMS-sporočil uporabnike skušajo prepričati, da kliknejo na povezavo in posredujejo osebne ali finančne podatke. V zadnjem obdobju so posebej pogosta sporočila, ki prejemnike obveščajo o domnevnem prometnem prekršku, neplačani kazni ali drugih uradnih postopkih.
Storilci v sporočilih pogosto ustvarjajo občutek nujnosti in uporabnike pozivajo k takojšnjemu ukrepanju. Povezave v takšnih sporočilih vodijo na lažne spletne strani, ki posnemajo videz uradnih institucij, njihov namen pa je pridobitev podatkov za dostop do bančnih računov ali plačilnih kartic.
Policija svetuje, naj prejemniki tovrstnih sporočil ne klikajo na priložene povezave in ne vnašajo osebnih ali bančnih podatkov. Če uporabnik sumi, da je postal žrtev prevare, naj nemudoma obvesti svojo banko ter dogodek prijavi policiji.





