
Pomorska policista sta v petek rešila dva izčrpana slovenska državljana, ki ju je morski tok odnašal na odprto morje na območju Crvenega vrha v hrvaški Istri. S hitrim posredovanjem sta ju vkrcala na službeno plovilo in varno prepeljala na obalo, je sporočila policija.
Pomorska policija je obvestilo o izčrpani osebi v morju prejela v petek okoli 15.30. Posadka policijskega plovila je na kraj dogodka prispela približno dvajset minut pozneje. V morju sta policista našla 69-letnega moškega in 65-letno žensko, ki sta se vidno izčrpana držala deske za veslanje.
Rešeni par je policistoma povedal, da je ženska okoli 12.30 začela plavati ob obali, vendar sta jo veter in močan morski tok začela odnašati proti odprtemu morju v smeri Savudrijskega zaliva. Ker se ni vračala, se je njen mož približno uro pozneje odpravil za njo na supu, da bi ji pomagal. Zaradi močnega toka in skalnate obale pa se tudi on ni mogel več vrniti na kopno.
Na morju lahko hitro pride do dehidracije, saj se telo v vodi ohlaja in zato znojenja ne zaznamo, telesni napor in požiranje slane vode pa izgubo tekočine še pospešita. S tem se poveča tveganje za nevarne mišične krče, vrtoglavico in izčrpanost, kar je lahko za nekatere usodno, ob tem opozarja policija. Kopalce pozivajo, naj se kopajo znotraj označenih kopališč in naj se od obale ne oddaljijo več kot sto metrov. Če uporabljajo sup, pedalin, kajak ali podobno plovilo, pa ne več kot 300 metrov.





