
14. junij 1976
Okus po poletju
Končno smo le dočakali, zlasti Ptujčani. Ko je včeraj živo srebro prilezlo do 30 stopinj Celzija, je bilo na novem ptujskem kopališču, ki se je zdaj povečalo še za veliki bazen, toliko kopalcev, kolikor si jih najbrž vsaj za začetek želijo investitorji. Ker je bil včeraj res šele začetek, se jim v prihodnje gotovo obeta obisk, ki ga bodo v številkah do konca poletja lahko popisali med ptujske rekorde. Foto: D. Škofič
15. junij 1976
Misliti na posledice
Naša dolžnost je, da generacijam, ki prihajajo, zapustimo naravne vire, ki jih bodo lahko uporabljale za svoj razvoj in blaginjo. Če želimo zagotoviti stalen razvoj, moramo upoštevati, kako bodo odločitve, ki jih sprejemamo danes, vplivale na življenjsko okolje v prihodnjih dveh desetletjih. To je del izjave izvršnega direktorja programa OZN za življenjsko okolje dr. Mustafe Tolbe za Tanjug in televizijo Beograd. Izjavo je dal v Nairobiju. Dr. Tolba meni, da moramo izhajati predvsem iz zahtev večine ljudi, da jim zagotovimo osnovno: hrano, stanovanje, obleko, zdravstveno varstvo, izobrazbo in zaposlitev, s katero bodo zadovoljni in družbi koristni. ¨"Bodimo iskreni. Nekatere sklepe sprejemamo tudi pod političnim pritiskom. Vlade pogosto sklenejo zgraditi tovarno ali druge industrijske obrate in ne upoštevajo posledic, ki bodo čez petnajst ali dvajset let. To se dogaja v vseh državah v razvoju. Zato menim, da je nujno zelo dobro poznati in predvideti vse posledice, ki jih utegne imeti za okolje uresničitev nekega načrta. Seveda menim, da se morajo nerazvite države pospešeno razvijati, ker je to proces, ki ga nima nihče pravice ovirati." Dr. Tolba še pravi: "Če napravimo napako pri načrtovanju, je treba pozneje zelo drago plačati, da bi odpravili posledice."
16. junij 1976
Dan D za ljubljanske voznike
Danes je šla večina Ljubljančanov peš v službo, saj je pričel ob 6. uri veljati nov prometni režim, katerega glavni namen je odstraniti odvečno pločevino iz središča. V strogem središču Ljubljane bo v bodoče našlo parkirni prostor le 2500 vozil, kar je za 1200 manj kot do sedaj. Peščeve površine se bodo povečale za 70 odstotkov, prostor pod soncem pa bodo našle tudi kolesarske steze, ki jih do sedaj praktično ni bilo. Za ves promet bodo zaprli del Cankarjeve ceste med Titovo in Beethovnovo, na Petkovškovem in Hribarjevem nabrežju ob Ljubljanici in na mestnem trgu od Ključavničarske ulice dalje. Po večini ostalih ulic bo urejen enosmerni promet, ki bo tvoril tak sistem enosmernic, da bo kljub vsem omejitvam z avtomobilom mogoč dostop do vsakega dela mesta. S tem je uresničena dolgoletna želja Ljubljančanov, da bodo zopet zadihali čistejši zrak in se brezskrbno odpravili po opravkih. Pojavili se bodo tudi kolesarji, ki so v zadnjih letih praktično izumrli na ljubljanskih ulicah. Upravičenost ukrepa dokazuje podatek, da je v Črnučah po Titovi dnevno peljalo 19.000 avtomobilov, na isti cesti mimo Gospodarskega razstavišča pa jih je peljalo že 36.000. Pri tem velja omeniti, da je večina avtomobilov prevažala enega do dva potnika. /.../
17. junij 1976
Titu prvi doktorat vojaških znanosti
V centru visokih vojaških šol v Beogradu je bil simpozij o temi: Koncept splošne ljudske obrambe in vojaška spretnost v ustvarjalnosti tovariša Tita. Na podlagi želje vseh pripadnikov oboroženih sil in borcev NOV in vseh narodov in narodnosti so dali pobudo, da bi tovarišu Titu, strategu zmage nad fašizmom in tvorcu zasnove splošne ljudske obrambe, podelili prvi doktorat vojaških znanosti. Center visokih vojaških šol uvaja letos podiplomski študij za izpopolnjevanje starešinskega in znanstvenega kadra na področju vojaških spretnosti in za pridobitev naziva magistra in doktorja vojaških znanosti.
18. junij 1976
Spet akcija pešec
Delavci postaje milice Maribor so včeraj ob 13. uri ponovno izvedli akcijo pešec, s katero so ugotavljali, kako so pešci disciplinirani. Nekaj pešcev, ki so bili najbolj nedisciplinirani, so mandatno kaznovali, precej pa so jih opozorili. Še vedno ugotavljajo, da pešci prečkajo cestišče izven prehodov za pešce in na krajih, kjer povzročajo nevarnost zase in za druge udeležence prometa.
19. junij 1976
Waldheimovo ogorčenje
Generalni sekretar OZN Kurt Waldheim je izrazil ogorčenje zaradi vse večjega števila žrtev rasistične politike v Južnoafriški republiki. Rekel je, da je treba storiti vse in preprečiti politiko apartheida ter rasnega razločevanja in najti pravično ter dolgoročno rešitev teh problemov v Južni Afriki. To je sporočil predstavnik OZN.
Franja Žišt








