
Sredi letošnje sezone je Slovenija dobila že enajstega kolesarja na najvišji ravni. A ne, ker bi kdo podpisal pogodbo z ekipo svetovne serije, pač pa, ker je Roman Ermakov prejel slovensko državljanstvo. V Viborgu, mestu na severovzhodu Rusije blizu finske meje rojen 21-letnik že skoraj štiri leta živi pod Alpami, kamor je prišel v mladinsko ekipo Bahraina (Cannibal), nato pa prek novogoriškega MebloJogija in ekipe Friuli ASD do razvojne ter profesionalne zasedbe Milana Eržena, kjer si je izboril mesto v prejšnji sezoni.
Včeraj je prvič nastopil na slovenskem prvenstvu in v posamični vožnji na čas v Karteljevem pri Novem mestu zaostal le za Primožem Rogličem. Družbo na stopničkah mu je delal moštveni kolega Jakob Omrzel, ki je osvojil bronasto odličje. "To je bila odlična priložnost, da se integriram v to državo. Počaščen in ponosen sem, da sem slovenski državljan. Da lahko takoj tekmujem na državnem prvenstvu, je lep znak, da grem proti državni reprezentanci in na splošno, da sem slovenski kolesar. Lepa lepa trasa je bila, lepo vzdušje, dober trening kronometra za prihodnost, kar je bilo zame kar pomembno, saj ne vozimo veliko takšnih tekem med sezono. To je bil dober trening za tempo, pozicijo, vse, da bi bil čim boljši v tej disciplini," nam je povedal Roman Ermakov.
Prvo slovensko prvenstvo za vas in že prva kolajna. Ste si vseeno želeli zlato?
"Kar zadovoljen sem, ker sem tekmoval proti Primožu, za kogar ne bi mogel reči, da ga je lahko premagati. Je ena od kolesarskih legend, še posebej v kronometru. Lepo je videti, kje sem v primerjavi z njim. Na koncu ni nobenega obžalovanja, šel sem po najboljših močeh, držal sem se strategije. Vse drugo je samo znak, kje sem trenutno."

Po polovici 28 km dolge proge proge je že malce zadišalo po presenečenju, zaostajali ste le dobrih 20 sekund. Na koncu je zaostanek narastel na skoraj minuto in pol. Kaj se je zgodilo?
"Drugi krog je bil precej težji zame. Morda sem šel v prvem prehitro, ampak to je pokazatelj, da se on zna pravilno tempirati, jaz pa sem samo upal, da bom zdržal v visokem ritmu. Ampak tudi to bo prišlo po veliko poskusih."
Naslednja dirka na slovenskem prvenstvu bo že v nedeljo v Gabrju, kjer bo cestna preizkušnja. Takrat bo ekipi Bahraina najbrž lažje premagati Rogliča, saj imate kar pet kolesarjev, vemo pa, kako pomembna je številčnost.
"Imamo močno ekipo z močnimi posamezniki. Poskusili bomo izvleči čim boljši izid."
Kaj vas čaka v nadaljevaju sezone?
"Po državnem prvenstvu grem na višinske priprave, potem pa sledijo dirke. Cilj je čim boljše pripraviti se za drugi del sezone. Za Slovenijo eno leto še ne smem nastopati, takšno je pravilo mednarodne kolesarske zveze, ker sem v preteklosti že nastopal za drugo državo."
Kaj pa v prihodnje, lahko računamo na vas?
"Že skoraj štiri leta živim v Sloveniji, ki je moj drugi dom. Imam občutek, da sem del te države, zelo uživam tu. Za mano je težak in dolg proces, ampak na koncu smo dobili, kar smo si želeli. Zdaj je čas za naslednji korak v mojem življenju. Najbolj vesel bi bil, če bi lahko zastopal Slovenijo. Če me bodo poklicali iz državne reprezentance, se bom z veseljem odzval."
Uroš Gramc






