
Leta 2016 je bil Primož Roglič edinkrat doslej državni prvak v posamični vožnji na čas. Ni enostavno priti do te lovorike, pa je imel že 91 zmag v profesionalni karieri. Enkrat je bil tudi drugi, na Pokljuko ga je pred šestimi leti ugnal Tadej Pogačar. No, danes se je spet veselil, v Karteljevem pri Novem mestu je za debelo minuto ugnal dvojec Bahraina, novopečenega Slovenca Romana Ermakova in našega mladega upa Jakoba Omrzela, ki sta vzela srebrno in bronasto odličje.
"Hitro se obrne deset let. Fino je bilo. Vedno rečem, zmaga je zmaga. Zelo sem vesel, da mi je danes uspelo odpeljati dober kronometer," je povedal Primož Roglič. Trasa ni bila povsem ravninska, precej je bilo vzpona, a to mu ustreza. "Na vsaki trasi moraš goniti, pa če gre gor ali dol ali po ravnem. Povsod moraš 'fejst' pritiskati. Tako nekako je bilo danes. No, dol je bilo malo težje na ful, gor pa ja," je dejal 36-letni Zasavec.
Malce presenetil je, ko se je udeležil državnega prvenstva. Prihod je napovedal pred kratkim na dirki po po Švici. "Saj je enostavno, če ne grem na Tour, želim biti na državnem prvenstvu. Konec koncev je to sreča zame, ker v nasprotnem primeru verjetno ne bi nastopal. V največje veselje mi je bilo ponovno priti na kronometer in v nedeljo na cestno dirko ter probati dati nazaj ljudem za vso podporo, ki sem je deležen in jo čutim skozi vsa ta leta," je dejal slovenski kolesarski junak ljudskih src.

A če je Kisovčan pozno prihod napovedal, ga je njegov moštveni kolega pri ekipi Red Bull-Bora-Hansgrohe Jan Tratnik v zadnjem trenutku odpovedal. Prisotnost Idrijčana bi mu še kako prav prišla na cestni dirki, na kateri bo cela četica Bahraina. V tej ekipi svetovne serije je zbranih največ, kar pet Slovencev, ki so na številnih prvenstvih znali unovčiti številčno premoč. Nazadnje jo je lani v Celju z zmago kronal Jakob Omrzel.
Je morda Roglič zato že spletel navezo s kom drugim, morda s svojim bivšim moštvom iz Novega mesta? "Prvo moram z Janom govoriti, zakaj ga ni, potem pa dalje, haha. Težko bo, toliko težje, če bom sam med vsemi temi. Treba bo imeti noge in verjetno tudi malo sreče, da si v pravem trenutku na pravem mestu."
Nedeljska trasa cestne dirke v Gabrju (start bo ob 14.15) z 11-kilometrskim krogom (odpeljati jih bodo morali 15) velja za izjemno zahtevno. Roglič je na njej že dirkal leta 2014 v dresu kluba iz dolenjske prestolnice ter osvojil četrto mesto. Zmage se je veselil njegov tedanji kolega Matej Mugerli. Sicer pa je 36-letni Kisovčan nazadnje postal slovenski prvak na cesti pred šestimi leti, ko je bila trasa prav tako izjemno težka, saj je bil cilj v Ambrožu pod Krvavcem.
"Upam, da bodo kakšne povezave po nedelji, haha, načeloma pa ne. Čisto drugačen krog, čisto drugačno prvenstvo, cilj je bil na klanec. Tudi tokrat definitivno ne bo lahko, čisto nič ne bo ravnine, samo gor in dol, kolikor se spomnim tega kroga, poleg tega pa se obeta huda vročina, zelo bo zanimivo. Definitivno bo dirka na izpadanje," je prepričan Roglič.

Po kronometru se je obrnil še malce dlje v sezono, najprej proti Vuelti, ki bo predstavljala glavni cilj v tem letu, lovil bo rekordno peto zmago. Po nekaterih informacijah mu bo na poti do nje stal izjemni francoski najstnik Paul Seixas, ki ga zaradi nedavnega padca in poškodbe naj ne bi videli na Touru. "Nič ne vem o tem. Prvo naj bo zadovoljstvo danes, bodimo veseli za zmage, ki so v mojem primeru zelo redke," je dejal slovenski kolesarski superzvezdnik, ki pa je slavil šele prvič v tej sezoni.
Roglič nič več (v športu) ne jemlje za samoumevno. "Smo že videli, da je zelo težko priti na dirko po Franciji, kup stvari se lahko vmes zgodi. Uvrstiti se na Vuelto in se pojaviti na startu, pa je tudi poglavje zase," je dejal.
V zadnjem času je veliko različnih informacij o tem, kaj se bo zgodilo po tej sezoni, ko mu poteče pogodba z Red Bullom. Nobena od teh ne govori, da bo podaljšal pogodbo. Se lahko zgodi tudi, da bo jeseni pri skoraj dopolnjenih 37 letih kolo po evropskem prvenstvu na domačih cestah kot Luka Mezgec obesil na klin? "Če bi kaj imel, vedel, bi z veseljem povedal. En kup je špekuliranja, ugibanj. Bom pa rekel, vse je možno, vse je odprto. Bomo videli ob koncu sezone, kje, kaj, v katero smer se bo vse odvilo," je petkov večerni pogovor s peščico novinarjev zaključil Primož Roglič.
Uroš Gramc






