Primož Roglič po četrtem mestu na DP: Jaz sem pa mislil, da stopnjujem

Uroš Gramc Uroš Gramc
28.06.2026 20:19

Slovenski superzvezdnik na enem od redkih obiskov dirke v Sloveniji vknjižil drugi naslov slovenskega prvaka v kronometru, na cestni dirki pa ostal praznih rok.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zasavec je bil zaradi prve letošnje zmage dobre volje ves konec tedna.
Jaka Gasar

Leta 2016 je bil Primož Roglič edinkrat doslej državni prvak v posamični vožnji na čas, v prvem postkovidnem športnem dogodku na svetu leta 2020 pa edinkrat na cesti. Letos se je malce nepričakovano oziroma vsaj nenapovedano vrnil na domače ceste in na Dolenjskem vzbudil precej pozornosti. Bolje mu je šlo, ko je bil sam v boju z uro v Karteljevem, v petek je premagal vso konkurenco z dvojcem Bahraina na čelu, ta pa mu jo je s še močnejšo zasedbo zagodel na težki trasi dva dni kasneje v Gabrju na cestni dirki. Ob Romanu Ermakovu in Jakobu Omrzelu ga je v sprintu ugnal še Tilen Finkšt in je osvojil četrto mesto.

"Hiter je bil, zelo prehiter. Sem imel srečo tudi v petek," se je ob omembi Ermakova, novega slovenskega državljana in prvaka cestne preizkušnje, nasmehnil Primož Roglič. Bahrain ga je ugnal z ekipno taktiko, čeprav je Zasavec združil moči s prav tako osamljenim Domnom Novakom (UAE Emirates-XRG) in preostalimi fanti. "Vlekli smo, kolikor je šlo. Ves čas je bil zaostanek dve minuti. Pod nobenim pogojem ga ni bilo mogoče potegniti nazaj."

Vid Ponikvar/sportida

Da je Ermakov močan, je spoznal že v vožnji na čas, a kdaj je ugotovil, da je premočan? "Precej kmalu, od starta. A saj smo vedeli že vnaprej, kaj nas čaka. Tudi proga je bila takšna, da je bilo težko narediti selekcijo. Fino je bilo, super vzdušje ob progi, veliko ljudi in sem užival." Proga v Gabrju sicer ni po njegovem okusu, že na zadnjem DP 2014 je osvojil nehvaležno četrto mesto. "Jaz pa sem pogledal le leto 2013, ko sem bil deseti, in sem mislil, da stopnjujem. Bomo še probali," se ne da žilavi Zasavec, ki pa je bil vesel, da so progo skrajšali za dva kroga. "Ko je pobegnil zmagovalec, bi lahko kar zaključili," se je pošalil.

Bil je dobro razpoložen tudi zaradi petkove zmage na DP v kronometru, že 92. v profesionalni karieri, vendar šele prve letos. "Vedno rečem, zmaga je zmaga. Zelo sem vesel, da mi je uspelo odpeljati dober kronometer," je dejal Roglič. Trasa ni bila ravninska, precej je bilo vzpona, kar mu ustreza. Toda malce presenetil je, da se je pojavil na startu. Prihod je napovedal pred kratkim na dirki po Švici. "Saj je enostavno, če ne grem na Tour, želim biti na državnem prvenstvu. Konec koncev je to sreča zame, ker v nasprotnem verjetno ne bi nastopal. V največje veselje mi je bilo ponovno priti in poskusiti vrniti ljudem za vso podporo, ki sem je deležen in jo čutim skozi vsa ta leta," je dejal slovenski kolesarski junak ljudskih src. 

Kolesarstvo Državno prvenstvo
Jaka Gasar

Ozrl se je še malce dlje v sezono, najprej proti Vuelti, ki bo predstavljala glavni cilj, ko bo lovil rekordno peto zmago. Po nekaterih informacijah mu bo na poti do nje stal izjemni francoski najstnik Paul Seixas, ki ga zaradi nedavnega padca in poškodbe naj ne bi videli na Touru. "Nič ne vem o tem. Prvo naj bo zadovoljstvo danes, bodimo veseli za zmage, ki so v mojem primeru zelo redke," je dejal kolesarski superzvezdnik, ki pa ničesar več ne jemlje za samoumevno. "Smo že videli, da je zelo težko priti na dirko po Franciji, kup stvari se lahko vmes zgodi. Uvrstiti se na Vuelto in se pojaviti na startu, pa je tudi poglavje zase," je dejal. 

V zadnjem času je veliko različnih informacij o tem, kaj se bo zgodilo po tej sezoni, ko mu poteče pogodba z ekipo Red Bull-Bora-Hansgrohe. Nobena od teh ne govori, da jo bodo podaljšali. Se lahko zgodi tudi, da bo jeseni pri skoraj dopolnjenih 37 letih kolo po evropskem prvenstvu na domačih cestah kot Luka Mezgec obesil na klin? "Če bi kaj imel, vedel, bi z veseljem povedal. En kup je špekuliranja, ugibanj. Bom pa rekel, vse je možno, vse je odprto. Bomo videli ob koncu sezone, kje, kaj, v katero smer se bo vse odvilo."

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta