
Po lanskem postu je letošnje državno prvenstvo v kronometru spet dobilo zvezdniško zasedbo. Slovensko kolesarstvo sicer nikoli ni slovelo po številčnosti, in nič drugače ni bilo tokrat v Karteljevem pri Novem mestu, a kakovost tudi nikdar ni sporna. Med osmerico na startu na 28,8 km dolgi progi so bili trije člani ekip svetovne serije, ki so krojili vrh in pobrali vse kolajne.
Prvak je postal prvi favorit, tudi olimpijski prvak v uri resnice iz Tokia 2021 Primož Roglič (Red Bull-Bora-Hansgrohe), ki pa je državni naslov osvojil šele drugič. Prvič je bil najboljši pred točno desetletjem v Ljubljani, ga je pa pred šestimi leti v jurišu na Pokljuko ugnal Tadej Pogačar, ki ga tokrat ni bilo na startu.
Eden od najboljših kolesarjev sveta je za kar 1:28 minute premagal novega slovenskega državljana Romana Ermakova in za še 13 sekund več drugega člana Bahraina Jakoba Omrzela. Po polovici proge je bila na obratu prednost še dokaj skromna, da je bilo v igri tudi presenečenje, saj je Kisovčan imel le 20 sekund naskoka pred do nedavnega še Rusom, toda v drugem delu je pošteno pohodil plin in postavil stvari na svoje mesto. Je pa Omrzel prepolovil zaostanek za moštvenim kolegom, a mu je zmanjkalo proge, da bi ga lahko tudi prehitel.

Z drugim naslovom državnega prvaka se je Roglič izenačil s Sašo Svibnom, Mitjo Mahoričem in Janezom Brajkovičem, pred njim je Pogačar s tremi ter Jan Tratnik in Gregor Gazvoda s po štirimi. V nedeljo bo na Dolenjskem Zasavec napadal še drugi naslov na cestni dirki, prvega je osvojil pred šestimi leti. Takrat bo moštvo Bahraina, ki se mu bo zvezdnik Red Bulla zoperstavil sam, najbrž precej trši oreh, saj naj bi se dvojici pridružil še kdo od slovenske peterice. Lani je denimo Omrzel unovčil številčno prednost in osvojil zlato kolajno, čeprav je bil v članski kategoriji novinec.

Tekmovanje v Gabrju se bo pričelo že ob 8. uri z dirkami v mladinskih kategorijah, vrhunec bo dirka članov in mlajših članov s startom ob 14.15. Na znani krožni progi, kjer je bilo prvenstvo že večkrat, nazadnje leta 2014, ko je slavil Matej Mugerli, njegov moštveni kolega tedaj Primož Roglič pa je osvojil četrto mesto, bodo morali profesionalci prevoziti 165 km. Prvi tekmovalci bodo v cilju predvidoma ob 18.30.
Kolajne tudi na Štajersko in v Prekmurje
Na državnem prvenstvu mladinskih in članskih kategorij je skupno nastopilo 165 tekmovalcev in tekmovalk. Pri starejših mladincih je Vanja Kuntarič Žibert iz ekipe Pogi premagal legionarja Gala Stareta (Soudal–QuickStep) in Maksa Olenika (Jegg-Skill), pri mlajših je naslov prav tako šel v Ljubljano h Galu Klunu, srebro je osvojil Denis Lebar (Tropovci), Aneja Resmana (Perutnina Ptuj) pa je Borut Marinič (MebloJogi) na 14,4 km dolgi progi ugnal za pičlih 34 stotink. Pri starejših mladinkah so kolajne osvojile Iva Colnar in Lina Mehle (obe Pika Team by Mastercard) ter Rebeka Gonza (TBP Lenart), pri mlajših Maša Žalig (Tropovci), Kaja Adam (Perutnina) in Brina Prevodnik (Pika). Pri mlajših članih se je na vrhu med Jako Marolta in Maja Flajsa iz Factorja vrinil Nejc Peterlin (Novo mesto), pri članicah je v odsotnosti Urške Žigart slavila Nika Bobnar (Nexetis) pred Zojo Ferlež (Arbo) in Dominiko Štrukelj (BTC City),
Uroš Gramc





