
Nogometaši Bosne in Hercegovine so na nogometnem SP v ameriškem Seattlu poskrbeli za pomembno zmago s 3:1 nad Katarjem. Resda to ni prva zmaga te reprezentance na mundialih - leta 2014 so z enakim rezultatom slavili nad Iranom -, a odpira velike možnosti Bosancem za preboj v izločilne boje SP-ja. Spomnimo: v šestnajstino finala bodo potovale vse prvo- in drugouvrščene ekipe ter osem najboljših tretjeuvrščenih ekip iz dvanajstih skupin. Tudi BIH je tretjeuvrščena v svoji skupini, a ji s štirimi točkami odlično kaže v boju za šestnajstino finala. Napredovanje bi sicer pomenilo, da so Bosanci med 32 najboljšimi moštvi na SP, kar so na neki način leta 2014 že dosegli, saj se je takrat "le" toliko ekip na SP tudi uvrstilo (letos jih je 48).
In čeprav torej še ne gre za zgodovinski uspeh - tekma za to jih v morebitni šestnajstini finala šele čaka -, je bosanska diaspora po celem svetu že na veliko proslavljala zmago. Izjema ni niti Maribor, kjer smo letos 31. marca že spremljali podobne prizore, ko se je BIH na SP uvrstila.
Posnetke iz številnih mest v Evropi, tako tudi Maribora, so zbrali na profilu Granični prijelaz Maljevac (v prevodu: mejni prehod Maljevac), kjer bosanska diaspora rada objavlja pomembne prometne informacije na poti med Balkanom in germanskimi državami.
Tako na enem od posnetkov najprej vidimo, kako so bosanski navijači zavzeli center Maribora in v tamkajšnjih lokalih spremljali tekmo in prepevali.
Slavje se je kmalu zatem preselilo na ceste.
No, osrednja proslava bosanskega športnega praznika pa se je očitno dogajalo ob krožišču na Glavnem trgu. Kot vidimo, so se tam zbrali navijači, razpeli rekvizite in priredili slovenski napev "Kdor ne skače, ni Sloven'c" v "Ko ne skače, mrzi Bosnu" (Kdor ne skače, sovraži Bosno).
Slavje s hupanjem avtomobilov še dolgo v noč ni ponehalo in le sreča, da je v Sloveniji praznik, tako da bo nekaj več časa za regeneracijo po morebiti prekrokani noči ...






