
Župan Saša Arsenovič je na Glavnem trgu odprl panojsko razstavo Gradimo Rotovž!, s katero se napoveduje odprtje novega kulturnega središča Center Rotovž - Mestna hiša kulture Rotovž. Okoli Rotovškega trga in pod njim sta zrasli nova knjižnica in galerija, stare stavbe pa bodo napolnili kino in kavarna, učilnice in igralnice. Avtor projekta je arhitekturni atelje Medprostor. Avtorji razstave pa so Studio Potok + Studio WDS, zmagovalca javnega natečaja za novo vizualno identiteto Mestne hiše kulture Rotovž, fotograf Luka Hernet in Jure Kirbiš (UGM). Razstava bo v času Festivala Lent in vse poletje na ogled na Glavnem trgu.



"Razstavo smo nekaj mesecev pred odprtjem postavili iz treh razlogov. Gradbišče, ki je v ciljni ravnini, je nevidno in ne vemo, kaj se tam dogaja. To smo hoteli s to razstavo spremeniti in smo na trg postavili nekaj utrinkov iz časa gradnje. Še več fotografij si je možno ogledati na novi spletni strani rotovz.si. Drugi razlog je interaktivnost oziroma povabilo bodočim uporabnikom, da sodelujejo pri oblikovanju programa v Centru Rotovž in na spletni strani delijo svoje ideje, pričakovanja, komentarje, hkrati pa tudi glasujejo o imenu bodoče kavarne. Tretji razlog pa je, da lansiramo vizualno identiteto bodoče Mestne hiše kulture Rotovž," je pojasnil Jure Kirbiš.



Na ključno vprašanje, kdaj se bo Center Rotovž odprl, je skušal odgovoriti župan Arsenovič. "Trudimo se vsi, da bi bilo odprtje čim prej, a točnega datuma odprtja ne znam napovedati. A če smo lahko čakali desetletja in smo v procesu projekt vsebinsko nadgradili in ob tem občino finančno razbremenili, saj se obeta, da bo od 40 milijonov evrov sofinanciranih 37 milijonov, je nekaj mesecev gor ali dol relativno vseeno. Ker ta hiša bo tukaj stala sto let. Bomo pa knjige nosili nazaj že septembra," je napovedal župan.

Ker je že odprt tudi razpis za vodjo Centra Rotovž, smo ga vprašali še, koga si želi na tem delovnem mestu. "Želim si zelo povezujočega človeka, ki bo razumel, da ene vsebine že imamo - knjige, umetnostne zbirke in mestni kino -, a mene bolj zanima tisti neznani del in pri tem bomo potrebovali subtilnega človeka, ki bo razumel te vse deležnike in bo generiral še nove vsebine. Potrebujemo človeka, ki razume kulturo, ki različne deležnike in družbo v celoti. Od tega objekta si ne obetamo samo kulture, ampak da postane naš drugi dom, ki potrebuje dobro babico, ki je vedno tam, dobro kuha in je prijazna."
Aljoša Peršak





