(FOTO) Rukavina zaradi Dubioze izklopil telefon: Nikogar več ne morem spraviti noter

Aljoša Peršak Aljoša Peršak
23.06.2026 13:43

V petek se začenja že 34. Festival Lent, ki bo najbrž zadnji za Vladimirja Rukavino kot direktorja Narodnega doma Maribor. Kaj napoveduje za letošnjo izvedbo?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Pod letošnji program se upam podpisati. S ponosom," je poudaril Vladimir Rukavina.
Andrej Petelinšek

Festival Lent bo med 26. junijem in 4. julijem znova spremenil Maribor v največje festivalsko prizorišče na prostem v Sloveniji. V svoji 34. izvedbi prinaša 254 dogodkov na 28 prizoriščih po mestu z nastopajočimi iz 31 držav, od tega bo 99 koncertov, obiskovalci pa bodo lahko spremljali gledališke predstave, plesne točke, standup nastope, ulično umetnost, folkloro, otroški program ... Med največjimi glasbenimi imeni letošnjega festivala so Dubioza kolektiv (26. junija), Laibach (27. junija), Mi2 (1. julija), Vlado Kreslin, Zoran Predin in Pero Lovšin (2. julija), Morcheeba (3. julija), bogat program pa pripravljajo tudi JazzLent, Folkart, Ana Desetnica, StandUpLent in številni domači ustvarjalci. Mnogi dogodki so že razprodani, organizatorji pa napovedujejo eno najbolj obiskanih izvedb v zadnjih letih.

Kot vsako leto je direktor Narodnega doma Maribor Vladimir Rukavina program predstavil na posebni tiskovni konferenci skupaj s sponzorji festivala, tokrat je bilo prizorišče na Minoritih - pod hrastom. "Letošnji Lent prinaša prijetnost druženja v vsem mestu - od parka, mestnih ulic, trgov, ob Dravi, na Glavnem odru, prinaša različne žanre, Maribor bo znova zaživel v popolnoma novi barvi. Zelo težko je izpostaviti nekaj iz programa, ampak med vrhunci moram izpostaviti Dubiozo Kolektiv, ki je razprodana, telefon imam izklopljen, nobenega ne morem več noter spraviti. Prihaja Morcheeba, prihajajo moji stari, dobri prijatelji Zoran Predin, Vlado Kreslin in Pero Lovšin, prihaja 30. obletnica Ane Desetnice, 20. obletnica Standupa in še bi lahko našteval. Zanesljivo pa prihaja za vsakogar nekaj na zelo visokem kakovostnem nivoju," je povedal Rukavina.

Skupinska fotografija s sponzorji in partnerji festivala
Andrej Petelinšek
Prizorišče tokratne tiskovne konference pred začetkom festivala je bilo na Minoritih - pod hrastom.
Andrej Petelinšek

Ker se dolgoletnemu direktorju Narodnega doma oktobra prihodnje leto izteče mandat in je občina že objavila razpis za novega direktorja, bo za Rukavino letošnji festival najbrž zadnji na tem položaju. Vprašali smo ga, ali je bila zato že "zadnja" tiskovna konferenca nekaj posebnega. "Ne, skušamo biti profesionalni. Kot ste videli, sem sponzorje želel spodbuditi tudi k obljubam za prihodnost. Res je, delovna doba se počasi izteka, mandat imam do oktobra prihodnje leto, kar pomeni, da programa za prihodnje leto najbrž več ne bom delal," je dejal Rukavina. Bo pa letošnji festival zanj poseben tudi zato, ker ga je še umetniško načrtoval skupaj s sodelavci. "In pod njega se upam podpisati. S ponosom," je poudaril.

Andrej Borko, Eva Lozina in Vladimir Rukavina
Andrej Petelinšek
Vladimir Rukavina
Andrej Petelinšek

Proračun 34. Festivala Lent je okrog 1,2 milijona evrov. "Žal je ta številka manjša, kot smo jo že imeli. Od tega prispevajo sponzorji več kot polovico, zato brez njih, ki so v tem času postali že tudi naši prijatelji, ne bi šlo. Nekaj malega dobimo od države, ker Festival Lent na državnem razpisu prvič v zgodovini žal ni bil uspešen. Pomaga nam Mestna občina Maribor in seveda obiskovalci, ki kupujejo vstopnice, ki so najcenejše v Sloveniji, to si upam reči," je dejal Rukavina in ljudi pozval, da v še eno poletje stopijo skupaj na Lentu.

Sponzorjem se je zahvalil tudi župan Saša Arsenovič.
Andrej Petelinšek

Sponzorjem se je zahvalil tudi župan Saša Arsenovič, saj s podporo omogočajo boljši program in večjo obiskanost. "Glede na razvoj turizma v mestu je ta festival še toliko bolj pomemben, da obiskovalci doživijo mnogokrat tudi nepričakovane dogodke, kot je ulično gledališče. Festival Lent nam je odkrival prizorišča po mestu, kot nevladniki, ki včasih prebujajo stara industrijska zapuščena zemljišča, kjer potem nastaja nova energija. Če bi takšen prostor na raziskovanju, ko smo turisti, slučajno našli, kaj bi rekli? Uau!" je dejal Arsenovič.

"Večer je vedno podpiral Lent in ga bo z veseljem tudi v prihodnje," je napovedal direktor Večera Miha Klančar.
Andrej Petelinšek

Eden od partnerjev festivala je že od samega začetka tudi Večer, ki si v zadnjih letih oder deli s spominom na legendarnega Jurčka. "Večer je lani praznoval 80 let, Lent praznuje 34 let, zato lahko rečemo, da gre v obeh primerih za instituciji ne samo v Mariboru, ampak tudi širše. Večer je vedno podpiral Lent in ga bo z veseljem tudi v prihodnje," je napovedal direktor Večera Miha Klančar.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta