
Numerologi bi imeli kaj povedati. Bi, bi. Cifra 34? Mi bomo rekli mednarodno. Shaquille O’Neal in Jezus bi prišla kar skupaj. En s svojim dresom, drugi na svoj, no, after. Ker … Prihaja. Že skoraj tu je. Štiriintrideseti Festival Lent. O, ja. Preživeli smo torej kristusova leta. Kar se pozna. Kako, zakaj? Zdaj, ko vam to pišemo, se napis razprodano že seli. Dubioza, Toš, štirje afterji, Terrafolk, Znotraj - Onkraj, Shrek The Musical, Večer muzikala z Only jams.
V tednu pred uradnim začetkom lahko rečemo le: lentarija! To je ta izraz. Novi. Lentarija je stanje, ki bi lahko bilo evforija, pa je v bistvu rapsodija. Kaj to točno pomeni? To. Vse to. Vseh 34 razlogov, zakaj na Festival Lent 2026!
1. Še Zlatan je zamudil: Dubioza Kolektiv je razprodana!
Nekaj vstopn… Nak, nop, ne, ni ostalo. Raz-pro-da-no! Kaj, pravzaprav, še Dubiozi Kolektiv ni uspelo? Se bodo že česa domislili. Karte za to so (po)šle tako ekstatično kot Bosna in Hercegovina na svetovno prvenstvo v nogometu. Pa še tam se njihov komad Take Me to America učijo vsi od Zlatana Ibrahimovića in Thierryja Henryja. Še Zlatan bi ziher bil tukaj, če bi lahko. Dubioza Kolektiv je debitirala pri nas že davnega 5. julija 2007 na Večerovem odru, odprla Festival Lent na predvečer leta 2019, ko je bilo polno od polnega, bila je tukaj v ciklusu Lent po Lentu ob koncu avgusta še vedno koronskega 2021, ko je lilo do amena. Pa so bisi padali še bolj kot z neba. Dubioza Kolektiv bo, to res ne pretiravamo, zicer od zicera. Bam, gol, kabum!
Lent šus: Kaj je žuto, črno in glasno? Kaaažuuuu!
2. Mali princ letiiii! Pa Oni se ne premaknejo. Ali pač?
Veste, kaj je posebnost Festivala Lent? Njegova razpršenost in za-vsakega-nekaj koncept. Ko bo Dubioza Kolektiv ravno pržila na Glavnem odru na Trgu Leona Štuklja, bo na Trgu Najstarejše trte Mali princ na hoduljah. Antoine de Saint-Exupery bi bil ponosen. Poezija na hoduljah! Pa ne le to, Ana Desetnica (saj še pridemo do tja) letos praznuje 30 let. Ja, tri desetletja uličnega gledališča. Na vseh teh lokacijah, letos tudi na mestnih ulicah in trgih, ampak vsak dan pa doli na Trgu Najstarejše trte. Aja, poskusite obiskati eno od predstav Oni, pa jih poskušajte premakniti.
Lent šus: Poezija na hoduljah!
3. Simfoniki bi ta stampedo še sami gledali čez ograjo
Ni je bolj konvencionalne zadeve, kot je novinarska konferenca. Sploh za, recimo, novo sezono Koncertne poslovalnice. Potem pa pride dvojec, začne hkrati peti in še bolj tolči, kar stoje, nakar slišiš, da je to ščepec tistega, kar bo Simfonični stampedo. Ko bo šest članov (torej še četverica poleg onih dveh) kolektiva Louie’s Cage Percussion stopilo pred Simfonični orkester SNG Maribor in priredilo koncert, ki je tako za one, ki imajo abonma in ločijo švicarski rog od viole, ter one, ki ste nazadnje bili lani na Luki Šuliću. Ja, taki spektakel bo.
Lent šus: Orkester + tolkala + norčije + predvečer + Glavni oder = kabum!
4. Elektro hipnoza: Morcheeba trip!
Morcheeba je že zdaj na dragocenem, dolgem in dinamičnem spisku lentovskih zvezd. Trip hop v elektronski mišungi devetdesetih, kakršen je lahko bil samo takrat in tedaj, ampak kadarkoli pride okrog, pokaže, zakaj je bil, kar je. Sploh v takšni elektronski inačici. Pričakujemo, da se bomo v petek, 3. julija 2026, na Glavnem odru hipnotizirali, kot smo se lahko samo v prejšnjem tisočletju.
Lent šus: Kolektivna trip hipnoza. Nujno dobrodošla.

5. Sedem veličastnih? Bocvana, Bolivija, Uzbekistan, Portoriko, Poljska, Severna Makedonija, Slovenija
Folkart je tisto, kar smo. Kar je. Kar bomo. Vedno bo starejši od Festivala Lent in vedno najde, poudari, izbistri tisto najlepše, kar človeštvo ohranja in neguje. Zdaj že osemintridesetič! Mimogrede, katero je glavno mesto Bocvane? Ja, Gaborone, od koder prihaja skupina, ki bo slavila življenje s srcem, veseljem, petjem in plesom. Pa iz Uzbekistana dobimo profesionalce iz Taškenta, pa profesionalce Bafopaz iz Bolivije, pa Portoriko z zanesenjaki s salso v krvi, pa krakovske študente z zastavo Poljske, Severno Makedonijo s pomlajeno ekipo starih znancev in, jasno, naše "kudovce".
Lent šus: Eni grejo s prstom po zemljevidu, eni pa na Lent!

6. Piše se leto 2026: Oni trije, oni ja, in Slo-ve-ni-ja!
Dupla klasika. Piše se leto in trojica s priimki na "in". Če bi skušali sešteti, kolikokrat so Vlado Kreslin, Zoran Predin in Pero Lovšin nastopili na Festivalu Lent, bi, priznamo, sesulo strežnike. Ampak, mimogrede, Lovšina ni bilo že pet let, na festivalu pa so skupaj nastopili za vedno in zdaj že lep čas oddaljenega 2015. Takrat v Sodnem stolpu, zdaj pa, kot se spodobi, na Glavnem odru. Če nas že ni na mundialu, pa naj pride ščepec fuzbala še k nam.
Lent šus: Slovenija gre vedno naprej!

7. Mi2: prvič na Glavnem odru. Ja, prvič
V enem odstavku: Mi2 so bili že, kaj, dvakrat v Stožicah? Trikrat v Cankarjevem domu? Nikdar, nikoli pa še na Glavnem odru na Festivalu Lent! Mi2 je sicer s Tonetom Kregarjem in bolj ali manj klasično postavo banda imel koncert v Klubu KGB leta 1998, leta 2000 pa so bili prvič na Večerovem odru. Tam so nastopili še petkrat, enkrat so se zgužvali za nastop leta 2003 celo na Jurčkov oder, nazadnje pa so bili mali pizduni zdaj že pet let tega na Rotovškem trgu leta 2021. In zdaj? Malo pomlajeni na kitari, sicer pa večno nabriti in našpičeno dehteči po maju, dovtipih in domislicah.
Lent šus: Kaj lahko Teto Estero?!

8. Bo Laibach "naredil to deželo spet vinorodno"?
Kako je že rekel ikonični Peter Mlakar ob koncu predstave Mi smo narod leta 2022? "Naredite to deželo spet – vinorodno!" je zadonelo tedaj konkretno, resno, pa malo šegavo na Minoritih. Laibach so dotlej na Lentu nastopili le dvakrat (2006, 2008), zdaj pa se vračajo na Glavni oder. Z novim albumom MUSICK in, priznajmo, zelo poštirkano, odbito, svežo in zabavno podobo. Bojda najbolj pop do zdaj. Tako pop, da bi se še Taylor Swift lahko zbala mesta na tronu.
Lent šus: Kaj Laibach imajo disko rekelce?
9. Nedelja s "pinkoti" = klasika!
Če bi radi videli, kako še zasijeta upor in ponos, kako se premešajo spomini, mladost in čast, potem je nedelja na Glavnem odru postala zdaj že legendarna. In uporniška ter večna. Gromki aplavzi iz leta 2023, ko so pinkoti prav tako nastopili v nedeljo ob 19.30. "Ma kako u Maribori znaste celo besedilo?" bo najbrž šlo znova skozi s Tržaškim partizanskim pevskim zborom Pinko Tomažič. Zraven bo priljubljena goriška ekipa THE MAFF.
Lent šus: Avanti popolo!
10. Repetitor komaj … tretjič?
Je to možno? Da je Repetitor, beograjska rock garaža na šestih nogah, pri nas nastopil le dvakrat? Dvakrat? Leta, khm, 2010 na Mladininem odru še v cerkvi in leta 2013 na Večerovem odru? Kaj?! Letos spravimo noter, nadoknadimo, ker Boris, Ana-Marija in Milena so v formi. Še vedno? Še bolj! Sreda, 1. julij, doli ob reki na Jurčkovem – Večerovem odru.
Lent šus: Lahko, prosim, kar dvakrat U pravom trenutku?!
11. JazzLent: Trobenta, kontrabas, kitara … prihodnost!
Miles Davis bo tam nekje zgoraj dobil marsikaj za svojo stoletnico rojstva. Ampak verjamemo, da bi bil velikan ponosen na to, da smo se letos za prvi večer JazzLenta odločili za Theo Croker: Dream Manifest. Gremo dalje: Adam Ben Ezra in Michael Olivera (sreda, 1. julij) bosta s kontrabasom in bobni povsem redefinirala, karkoli si predstavljate pod "drum and bass". In potem je tu Marc Ribot’s Ceramic Dog, ko bo Marc Ribot spomnil, kako je leta 2012 tresel oder, ampak z drugo postavo. Kako je napisala ekipa JazzLenta? To bo … Turbo adrenalin? Auuu! Po petkovem trojno kontinentalnem šusu pa pride že zaključek, ki ga bo podpisal Adrian Younge, nič več in nič manj kot "sodobni Quincy Jones" za še en razplesani finiš festivala.
Lent šus: Kaj to tak’ piha al’ to folk tak’ pleše?

12. Jurčkov - Večerov oder: "Šus, bluz in sluz"
Zdaj ima že Sergio iz Trsta obletnice z Zmelkoow (sobota, 27. junij). Ampak mimogrede, to bo šele četrti nastop skupine z Žaretom basistom (2000, 2005, 2013). Severa Gjurin bo z bandom pokazala, da se da imeti JazzPodij tudi znova in znova na Jurčkovem -Večerovem odru (torek, 30. junij), posebna dupla doza bodo večno nagajivi Soulfingers ter neskončno pronicljivi Elevators (četrtek, 2. julij), kdaj pa bodo na zadnji festivalski dan končali Prismojeni profesorji bluesa, pa nihče ne ve.
Lent šus: Zmelkoow, kaj lahko proooosim(o) Kekčevo pesem?
13. Vreme bo
V nasprotju s festivalsko tradicijo vremenska napoved za prvi konec tedna obeta odlične razmere - vroče in brez dežja.
14. Kuba in Katalena na promenadi
Oder OTP banke je od lani ime odra na promenadi pri Trgu Najstarejše trte. Tega ne odpihne še taki veter. Smo preverili. Kvečjemu, če že, ga lahko zaziba eklektičen izbor, ki ga imamo letos, in to znova ob uri (20.00), ko ni več res popoldan, ni pa še večer. Ravno tisto vmes. Ko prideš, pogledaš in ostaneš. Sobota bo, ne bo še temno, popoldan še ne bo večer, bo pa Kuba. In tam bo Ecos de Siboney. Ali pa v nedeljo s hipnotičnim grooveom L’Eclair. Naša posebna pričakovanja pa so, kako se bo tam zapopadla ena in edina Katalena (sreda, 1. julij) ter zadnji večer domači r&b matador Hauptman.
Lent šus: Rad imel bi jabolko, jabolko rudečeee!
15. Komedija a la Đuro(ta): ati in hči in rakija
Kar vnaprej opozorilo: tole ima odmor. Ker predstava We Will, We Will Rakija ga pač potrebuje. Vmes mogoče še deci radenske. Med vso to rakijo, ki jo popije lik Branka Đurića, da nekako prenese življenje v Londonu, ki mu, če dobro razumemo, njegova hči (Zala Djuric) pravi lajf, on pa bi rad združil Balkan in London.
Lent šus: I Feel Very Rakia Today!
16. Komedija: brat in brat, ker se da vse prebrat’
Miha in Matevž. Seveda se pišeta Šalehar. En govori, drugi poje. To je znano. Manj znano je, najbrž, da sta nekdaj celo imela band. Uh, samo najbolje ohranjeni primerki devetdesetih pomnijo zasedbo Babewatch. Ladjice so potapljali, o ja. V uri in pol gresta skozi, čez in okoli sebe in svojega bratstva. Ponedeljek, kot si ga lahko narišete v predstavi Brata.
Lent šus: Mihi in Hamo, kaj lahko eno od Babewatch?

17. Hiti Sodnega stolpa: kaj, če nimam karte za Terrafolk?
Ah, za Terrafolk ste že daaaavno prepozni. Ne pa za praktično vse ostalo, kar gosti Sodni stolp. Tam se počutimo še posebej lentovsko, ker gre za enega najstarejših prizorišč, ki je seveda dobil prenovo in vse, ampak letos ima res udarni program. Od uvodne doze s svežim albumom edinstvene domače zasedbe Patetico, pa Jadranka Juras kvartet, prek nastopa Dejana Lapanje, letošnjega kuratorja Jazz Podija, s Katarino Juvančič, vrača se vedno unikatni Ibrica Jusić, ki prede, kakor so predli kakšnih par stoletij tega, marsikdo pa si bo pribeležil Gugutke. Že ime pove, da ima tole razpon.
Lent šus: Ajde, stavimo, kolikokrat bo Feki zamešal avizo?
18. Dvajsetka: StandUpLent!
Kar nekje, kar od nekod je StandUpLent (Festival stand up komedije) prišel do dvajsetletnice. Dupla okrogla. Vsak dan bo v Vetrinjskem dvoru na ogled razstava, sicer pa pripravljajo na predzadnji dan presenečenje, drugi dan bo nastopil tudi Sergej Trifunović, ja, glumac. Stare face, nove face in vsi vmes. In pa, pazi, presenečenje pride na predzadnji dan (petek, 3. julij), kaj bodo naštimali Perica Jerković, Tin Vodopivec in Pedja Bajović, pa nihče ne ve.
Lent šus: Kdor bo videl vse nastope Tina Vodopovica, ima gratis, samo še ne vemo, kaj.

19. Tridesetka z Ano Desetnico spet tudi na desnem bregu
Za tridesetko Ane Desetnice predlagamo, da greste pogledat, kar smo lani prvič izvedli. Gostovanje v Ertlovem gozdičku na desnem bregu. Na zadnji festivalski dan (sobota, 4. julij).
Lent šus: Turjaaaškaaa Rozamundaaa!
20. RANR je mariborska prihodnost tu in zdaj.
Je RANR ta zasedba, ki bo Maribor vrnila na vse tiste prodorne karte? So že? V treh letih so prišli do statusa prodorne skupine slovenskega novega vala novega časa. Žanr? Zmešaj pa povohaj. To bo koncert, ki zna biti kot častni krog, začenši z energijo pevke Neli Lalovič in nasploh s celotno ekipo. Tole zna biti res polno na drugi dan festivala (sobota, 27. junij).
Lent šus: Vedno! Nič ni za zmeraj!
21. Hamer: Tuči, špilaj, tuči, špilaj
Hamer. Tuči! Tisti mariborski nekdaj zlasani metalci, ki so res kvalitetno pržili Metallico in ki si jo Ivo Boscarol povabi za svojo sedemdesetko. Tole bo ružilo, Tim Kores Kori in Marko Soršak Soki bosta imela naslednji dan največji heksnšus v mestu. Drugi petek na Jurčkovem – Večerovem odru bo klasika, ker bo spredaj še čisto poseben, večno odpičen ViS Mojca jaz s’n sam sestav, ki prireja tako zelo samosvoje, da so že skoraj original.
Lent šus: Špilaaaaaaaj!

22. Vetrinjcarji: Lauženki, Blaž in koliko prijateljev, karaoke!
Še pomnimo, kaj je bilo lansko prvo soboto, ne? Lani je bil že drugi dan en tistih skritih moral-si-biti-tam hitov, ko so ex študenti medicine, zdaj zdravniki in vedno Klic divjine "gor odprli" After Vetrinjc - Bar Coda. Bo letos to uspelo mnogo, mnogo starejši postavi Lauženki? No, če ne njim, pa že uvodni večer z didžej setom Torulssonu ali pa kitarskemu guruju Jerneju Zoranu, če pa res nobenemu, pa je potem tu Blaž, Blažev prijatelj in prijatelja Blaževega prijatelja, ko nikdar ne uganemo, koliko ljudi bo na odru.
Lent šus: Karaoke so letos v sredo. Silvestrski poljub je že zabezecan.
23. Povorka Pihalnega orkestra: pleh, ki zadoni
Niste bili na Festivalu Lent, če niste pofotkali in zapeli ali pa vsaj zamigali skupaj na povorki Pihalnega orkestra Pošta Maribor. Ker ko oni grejo, res grejo. Zadnji festivalski dan, sobota, 4. julija, ob 10.00!
Lent šus: Tja-ra-ra!
24. Povorka Folkarta: najbolj pisan dan v letu
Samo enkrat na leto je naše mesto tako mednarodno. Samo enkrat. Povorka 38. Folkarta. Pišite: torek, 30. junij. Sodni stolp. 19.45. Potem pa Vodni stolp, Glavni trg, Gosposka ulica in naposled Trg Leona Štuklja za otvoritev 38. Folkarta. Če reees niste bili še nikdar, zdaj je čas.
Lent šus. Gleeej, slikaaaj noooo!

25. Kultni film. Ne, ta je dejansko kultni.
Z besedo "kultno" še mi kdaj malo preveč opletamo. Priznamo. Tako kot mularija danes z besedo "dobesedno". Ampak Rdeči boogie ali kaj ti je deklica, ki ga je Karpo Godina podpisal leta 1982? V tistih časih? Film o tem, kako da gre ekipa radijskih glasbenikov dvigovat moralo brigad, oni pa tam žagajo boogie in jazz. Drugi časi, večna zgodba. Malo je manjkalo, pa bi Lovšin, Kreslin, Predin že daaavno tega bili za vedno in. Dva sta godla, pela, igrala, manjkal je le Kreslin.
Lent šus: Kaj pa kamion!
26. KMŠ oder ima novo, osrednjo lokacijo. In Buč Kesidi
KMŠ oder je z leti pridobil za cele generacije najbrž tisto, kar so imele generacije pred njimi. Izkušnje. In zicerje. Oder, kjer so ateji in mamice čakali na mladež, kakršen so bili sami nekoč. KMŠ oder je šel pogumno nekdaj tudi v Dravsko ulico, tja, kjer je bil neponovljivi Jurčkov oder, pa se je Emkej skoraj zjokal, ko je razlagal, kako je bilo živeti na tistem oknu tam. No, KMŠ oder je v zadnjih letih imel zadnji večer vedno zicer - od Batista Cadillac do Koala Voice, verjamemo, da bo tako tudi letos z DEMM in Buč Kesidi. Le da na novi lokaciji. O, ja. Na Glavni trg gre KMŠ oder! Pa da vidimo!
Lent šus: Skoraj vsak dan so tudi predigre (beri: družbene aktivnosti) od 18.00 do 20.00!
27. Oder Triglaaaav! Juri Muri v Afriki, Ritmično škatlaste pravljice, Salvador Dali!
Oder Triglav v parku tako ali tako vedno prinese ogromno in vselej nagradi radovednost! Prvi hit? Juri Muri v Afriki pleše, kjer je večnost zgodbe o dobrodošlici pač večna. Ja, še posebej "družinsko" je, ko so tam tisti, ki jih sicer vidimo le ponoči. Jose bo po Juriju Muriju tako skupaj z Muratom tudi izvedel Ritmično škatlaste pravljice. Pa še bo na Odru Triglav zlagalcev rim: Trkaj s svojimi Repki. Kdor je podobno doživel ob prihodu dedka Mraza, bo gotovo spet tam. Pa še eno veliko ime bo zadonelo: nihče drug kot večni slikar Salvador Dali.
Lent šus: Lepo je v naši domovini biti mlad!

28. Otroški Lent: bodite pravočasni
Naše izkušnje? Za sobotno Rajanje z Romano pridite vsaj pol ure prej v Vetrinjski dvor na Otroški Lent. Predstave so res raznolike, pestre, živopisane, živobarvne, živozgodbene. Coprnica Dragica, ki zdravi na svoj način, že uvodni dan vabi, tako da … Ijuuu! Ni čudno, da bo na koncu volk celo drugače končal v zgodbi o Rdeči kapici.
Lent šus: Kdo se boji rdeče kapiceeee? Haha!
29. Živodvoriščne Debate: Radmilovič in "dubiozar"
Živa dvorišča prinašajo vedno nekaj, no, živega. In neponovljivega. Bruno Jakubović, ki ga poznate iz Dubioza Kolektiv, bo na Vojašniškem trgu 6 že na prvi festivalski dan z Boštjanom Naratom debatiral o svoji knjigi, o tem, kako je biti v Dubioza Kolektiv. Ob 18.00, ker potem ima ob 21.30 koncert. Literarni pogovor bo imel v nedeljo, 28. junija, tudi Marko Radmilovič ob 17.30 prav tako na luštnem hofu Vojašniškega trga 6 o svoji novi knjigi Goveja turneja. Uh, da ne pozabimo, Živa dvorišča od petka (26. junij) do torka (30. junij) ponudijo tudi kak biser, kot bosta nastopa Vox Lyrae kvarteta in Duo Borut Mori & Andrej Ofak.
Lent šus: Kaj ‘ma kdo kaj za ‘prašat?
30. Fuzbalska debata: Pasoliniju na čast
V GT22 so nekdaj že imeli fenomalni nogometni pogovor, ko so gostili Matjaža Keka. Letos bodo na Glavnem trgu 22 imeli tako razstavo v čast Piera Paola Pasolinija, velikega mojstra in režiserja, ki je v nogometu videl "zadnjo sakralno reprezentacijo sodobnosti". Verniki v okroglo usnje se bomo pa zbrali na pogovoru v nedeljo, 28. junija, ob 19.00, ko se bo že šlo na izpadanje. Sledi namreč ogled tekme!
Lent šus: Kdo je bil golman - Albert Camus ali Pier Paolo Pasolini?
31. Salonarji. Klasični. Umetniki.
Salon glasbenih umetnikov je dejansko oaza, sluh razuma in glas poguma. Videti nagrajence tekmovanja TEMSIG 2026? Nekega dne se bomo s tem z razlogom postavljali! Pa nič bati, če pridete "festivalsko". Hostese vas bodo vljudno spustile noter.
Lent šus: Verjemite, bolj udobnega zica ni.
32. Magnetic Shift: dupla selitev - prvi vikend, drugi klub
Magnetic Shift je lani pri nas zažarel v zadnjih festivalskih dneh, zdaj pa se je odločil, da se seli "duplo": na prvi vikend in v Klub KGB (lani v Klub Klub v Mariboxu). Dva večera bosta plodno razdeljena. Prvi (petek, 26. junij) bo posvečen house glasbi, ko se bo razbacil med pridno zapolnjeno postavo ptujski up Akaj, drugi (sobota, 27. junij) pa čim dlje stran od štiričetrtinskih taktov v svet zlomljenih ritmov, naslovljen Breaks night. Štart ob 22.00, cilj ob 5.00!
Lent šus: Sučiiii! Sučiii!
33. Kaj je že fiks razprodano. Da vem!
To bi lahko bilo nekaj, s čimer bi se "mi" pohvalili, v bistvu pa pohvalimo vas. Ker ste navalili. O, ja. Dubioza Kolektiv? Ni več kart. Terrafolk v Sodnem stolpu? Konec, ni več, razprodano. Tadej Toš, ki je lani prvič fasal taki dež, ampak v Vetrinjcu, da je potem spravil vse vas na oder, gre uvodni večer nazaj na Minorite. Puno od punega. Bam. Isti večer bo tam razprodan tudi DJ večer Sergeja Trifunovića. Kot bo tudi drugi after z DJ Who. Kot je že razprodan tudi drugi vikend afterjev: tako petkov s Sunny Sun kot sklepni sobotni after vseh afterjev z Roots in Session.
Lent šus: Čuj, kaj res ni’aš karte kake? Nea morš zrihtat?

34. Bis: še bi?
Za Shrek The Musical na II. gimnaziji in Večer muzikala z Only Jams ste, žal, prav tako prepozni. Kot tudi za animacijsko tehniko svoje vrste na Mednarodnem filmskem festivalu StopTrik od nedelje do torka (28. - 30. junij). Ja, vse to imamo … In še in še. Ker vse to je Festival Lent 2026.





