
Le še enajst dni je do dirke po Franciji, na kateri so prvi trije favoriti stavnic Tadej Pogačar, Jonas Vingegaard in Paul Seixas. No, favorit je Pogačar, potem dolgo nič, potem preostala dva. Pred vrhuncem kolesarske sezone so tako omenjeni največji zvezdniki še posebej pod drobnogledom javnosti in nič čudnega, da bi si njihovi navijači želeli tudi na lastne oči videti, v kakšni formi so.
A to pri marsikom očitno ne bo mogoče. Potem ko je Tadej Pogačar izpustil v nedeljo zaključeno dirko po Sloveniji, ker je bil zaposlen s serijskim zmagovanjem na etapah še nekoliko zahtevnejše dirke po Švici, je zdaj postalo jasno, da ga na domačih tleh ne bomo videli niti v petek in nedeljo, ko bo v okolici Novega mesta na sporedu državno prvenstvo Slovenije. V tolažbo navijačem - videli bodo pa lahko Primoža Rogliča, in to tako v kronometru kot na cestni preizkušnji. Na cestni dirki bo naslov državnega prvaka branil mladi Jakob Omrzel.
No, podobno razočaranje so doživeli francoski navijači. Eden največjih talentov svetovnega kolesarstva Paul Seixas ne bo nastopil na domačem, francoskem državnem prvenstvu, ki bo prav tako ta konec tedna potekalo v La Tour-du-Pinu.
Seveda podobne odsotnosti niso nič neobičajnega, sploh ob pripravi kolesarjev na vrhunec sezone. Pri tem ne gre pozabiti, da so se Pogačarju načrti nekoliko spremenili tudi zaradi poškodbe partnerke Urške Žigart. Se pa seveda ob tem zastavlja vprašanje, koliko so takšna državna prvenstva brez najboljših sploh smiselna.
In da se ne bi narobe razumeli - podobne anomalije, torej državna prvenstva brez najboljših, se dogajajo v številnih drugih panogah. V motokrosu petkratni svetovni prvak Tim Gajser nastopi le izjemoma, v smučarskih skokih naši najboljši odkrito priznavajo, da jim domače tekmovanje ne pomeni kaj veliko itd.





